Zdiagnozuj problem zanim wezwiesz serwis lub rozwiąż go sam.
W codziennej praktyce serwisowej zdarza nam się rozwiązywać problemy z instalacją przez telefon, ponieważ pozorne usterki okazują się często błahostkami. Użytkownik instalacji w wielu sytuacjach może sobie poradzić sam bez pomocy wyspecjalizowanego technika. Nasze wskazówki pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i czas. Twoja instalacja nie gryzie, a często rzut okiem potrafi rozwiązać problem. Zanim zadzwonisz do serwisanta, spróbuj określić źródło kłopotów.
Schładzarka potrzebuje prądu i wody.
Jeśli napój z kranu się nie leje, jest ciepły lub pieni się nadmiernie, w pierwszej kolejności sprawdzamy, czy wodną schładzarkę do napojów podłączono do prądu, a do zbiornika wewnętrznego nalano wody. Dziwisz się, że wspominamy o tak oczywistych sprawach? Nawet fachowcy czasem przeoczą fakt, że sprzęt nie jest wpięty do gniazdka. Choć jak wiadomo, urządzenia elektryczne podłączone do prądu działają lepiej.
Woda w schładzarce jest konieczna, ponieważ w niej są zanurzone wężownice, którymi płynie serwowany płyn. Chłodzenie napoju odbywa się w przepływie z użyciem wody lodowej w basenie schładzarki. Kiedy coś Cię niepokoi, mimo wpięcia urządzenia do prądu, otwórz klapę i sprawdź poziom wody w zbiorniku. Woda powinna przykrywać wężownice. Jeżeli jest jej za mało, dolej do odpowiedniego poziomu.
Sprawdź zawartość napoju i gazu.
Czas na kolejną oczywistość – z pustego i Salomon nie naleje, więc i z Twojego kranu piwo nie poleci, jeżeli beczka jest pusta. Sprawdź zawartość kega, lekko go pochylając. W petainerach zazwyczaj już gołym okiem widać poziom płynu. Natomiast stalowe beczki należy podnieść lub przechylić i zobaczyć, czy w środku chlupocze napój.
Żeby instalacja działała prawidłowo, potrzebujesz również gazu do wypchnięcia płynu z beczki. Zawartość butli sprawdzamy na manometrze wysokiego ciśnienia, czyli ciśnieniomierzu umieszczonym z boku reduktora. Jeżeli manometr wskazuje zero, czas wymienić butlę. Zanim to zrobisz, sprawdź czy zawory na reduktorze i głowicy są otwarte, a butla z CO2 odkręcona, bo być może wystarczą 3 sekundy, żeby gaz poleciał.
Skontroluj połączenia przewodów.
Gdy powyższe wskazówki nie pomogły rozwiązać problemu, w kolejnym kroku należy sprawdzić, czy wszystkie elementy instalacji są właściwie połączone przewodami, zgodnie z poniższymi informacjami.
- Butla z gazem jest połączona z reduktorem. Reduktor może być też zamontowany bezpośrednio na butli.
- Przewód od wyjścia z reduktora łączy się z bocznym wejściem na głowicy. Na ogół przewód ten ma kolor czerwony.
- Przewód napojowy jest podłączony od wyjścia głowicy u góry do wejścia w przepływowej schładzarce.
- Głowica jest prawidłowo zapięta na fittingu beczki z napojem. Zapinamy ją, naciskając rączkę w dół. Powinna być dopasowana do fittingu i się nie zsuwać.
- Na fittingu nie ma żadnych zbrudzeń ani elementów, które mogłyby blokować przepływ napoju.
- Instalację kończy kolumna z odkręconym kranem. Możesz sprawdzić, czy przypadkiem ktoś nie zamknął kompensatora pokrętłem z boku kranu.
Wszystkie połączenia w instalacji muszą być szczelne. Większość z nich jest wykonana z użyciem szybkozłączek, więc możesz sprawdzić, czy przewody są w nich wsunięte do końca, do oporu. Warto również upewnić się, że żadne przewody nie są zagięte czy przytrzaśnięte, co blokuje przepływ.
Jeśli nie udało się rozwiązać problemu, zadzwoń do serwisanta.
Jeśli, pomimo wykonania powyższych kroków, nadal masz kłopoty z wyszynkiem, skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci uzyskać fachową pomoc serwisową. Rozmawiając z technikiem przez telefon lub wypełniając formularz kontaktowy, podaj informacje, które udało Ci się pozyskać w trakcie samodzielnej kontroli instalacji. Ułatwi to szybką diagnostykę i naprawę.
Pamiętaj, że do wyszynku z kranu potrzebujesz napoju w kegu i gazu oraz sprawnej schładzarki z odpowiednim poziomem wody, podpiętej do prądu. Kluczowe są prawidłowe połączenia elementów instalacji. Nie zapominaj również, że schładzarka osiąga pełną wydajność po kilku godzinach od włączenia do prądu, kiedy w zbiorniku wodnym powstanie bank lodowy.
Dbaj o instalację na co dzień.
Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc utrzymuj swoją instalację w czystości i eksploatuj ją prawidłowo. Nie zostawiaj zaschniętych resztek piwa u ujścia kranu. Regularnie przecieraj z kurzu schładzarkę. Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych. Nie zaginaj i nie przycinaj przewodów. Jeżeli chcesz pracować bezproblemowo, pilnuj również terminów czyszczenia instalacji i zaufaj w tym obszarze profesjonalnym technikom serwisu.